Precyzyjne nawadnianie upraw

Dla użytkowników

Najnowsza wersja aplikacji Aquastatus na smartfony i tablety z systemem Android:

link bezpośredni: AquaStatus.apk


 

Krótki, prosty filmik prezentujący instalację systemu Aquastatus w terenie:


Filmik – instalacja aplikacji Aqustatus na smartofnie lub tablecie z systemem  Android


Filmik – instalacja czytnika w systemie

Po uruchomieniu jednostki centralnej i usunięciu zabezpieczenia na czytniku, można przystąpić do instalacji czytnika w systemie. Na razie bez podłączania czujników – można to wygodnie zrobić w domu, a później wynieść na pole i umieścić czujniki w ziemi a jednostkę centralną na słupie. Pomiar testowy wzbudza się małym magnesem – przeciągając go ponad czarną kropka na obudowie czytnika.

 

Oto kroki instalacji i rejestracji:

  1. Zainstalować aplikację – należy wyrazić zgodę na instalację aplikacji z niepewnego źródła;
  2. Odkręcić pokrywę z tyłu centralki Aquastatus i połączyć wtyk od akumulatora z płytką na tylnej ściance obudowy, zakręcić obudowę uważając na uszczelkę.
  3. Włączyć Bluetooth na telefonie. Po przeszukaniu powinno się zgłosić nowe urządzenie Bluetooth – początek jego nazwy to RNBT, należy zaakceptować hasło, które zaproponuje Android;
  4. Teraz należy kliknąć ikonkę „pomiar testowy” – system oczekuje na sygnał – należy wówczas przeciągnąć magnesem po czarnej kropce na tyle czytnika (pudełko, do którego podłącza się czujniki w polu);
  5. System wykryje nowy czujnik, zapyta czy przyporzadkować go do jakiegoś pola – wybieramy „nowe pole”;
  6. Nadajemy nazwę polu, określamy typ gleby i roślinę uprawną oraz powierzchnię NAWADNIANĄ – nie powierzchnię pola tylko efektywnego nawodnienia tj. jakieś 15cm po każdej stornie 1 linii kroplującej.
  7. Powtarzamy punkt 6 dla wszystkich czytników.
  8. Po minięciu okrągłej godziny można ściągać dane z czytników.

Uwaga. Po instalacji najlepiej będzie zalać miejsce instalacji czujnika dużą ilością wody. Pierwsze kilka pomiarów jest niemiarodajne ze względu na to, że gleba musi dobrze otoczyć czujnik.