Precyzyjne nawadnianie upraw

Aquastatus

System Aquastatus powstał w odpowiedzi na brak narzędzi do określania dawek nawodnieniowych dostępnych dla polskiego rolnika. Narzędzi tanich a zarazem niezawodnych i przyjaznych użytkownikowi.

Coraz częściej występujące okresy suszy i powodowane przez nie straty w uprawach zmuszają polskich rolników do inwestowania dużych kwot w nawodnienia. Niestety, o ile same systemy nawodnieniowe, czy to kropelkowe czy deszczownie, są łatwo dostępne, o tyle narzędzia wspierania decyzji mówiące rolnikowi ile nawadniać aby otrzymać maksymalny plon przy jednoczesnym minimalnym zużyciu wody, są bardzo nieliczne, bardzo drogie i niedostosowane do polskich warunków.

DSC03200

Koordynator pola Aquastatus

System Aquastatus, zbudowany przez zespół doświadczonych naukowców i informatyków, jest niezawodny, kilkukrotnie tańszy od zagranicznych odpowiedników i przetestowany gruntownie na gospodarstwach w Polsce. Dzięki niemu, rolnicy, którzy zdecydowali się na udział w testowaniu systemu w roku 2015 i ci, którzy zakupili Aquastatus w roku 2016, osiągnęli wyższe plony lepszej jakości, wydali mniej pieniędzy na prąd i robociznę, marnowane do tej pory na niepotrzebne częste podlewanie. W kilku przypadkach, zwłaszcza w roku 2016, dzięki Aquastatusowi rolnicy, którym źródło wody niemal się wyczerpywało, mogli uratować swoje plantacje, nawadniając tylko zagrożone suszą sekcje.

Dotychczas rolnicy, nie posiadając pewnej informacji o tym jaki jest rzeczywisty deficyt wody w glebie, nawadniali starając się zapewnić roślinom maksimum wody. Niestety ta praktyka powoduje, że znaczna część wody ucieka z profilu glebowego wgłąb zabierając ze sobą łatwo rozpuszczalne związku azotu i potasu wysiane w drogich nawozach. Rolnicy tracę więc nie tylko czas i pieniądze na zbyt częste nawodnienia, tracą również pieniądze wydane na nawozy, które przesiąkają wraz z wodą do wód gruntowych.

 

image018

 

Po licznych konsultacjach z rolnikami i na ich prośbę zespół polskich naukowców opracował system do wyliczania optymalnych dawek nawodnień dla różnych gleb w Polsce i dla różnych roślin uprawnych. System miał być tani i niezawodny. Do współpracy zaproszono specjalistów od automatyki i w nowopowstałej polskiej spółce CaseLogics Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie opracowano i wyprodukowano system Aquastatus – produkowany w całości w Polsce w oparciu o dokładne czujniki wilgotności gleby i komunikację radiową.

W nadchodzącej przyszłości, kiedy zmiany klimatu będą się nam dawać coraz bardziej we znaki, nawodnienia będą już koniecznością. Będziemy tez musieli się nauczyć wspólnie korzystać z ograniczonych zasobów wodnych jakie mamy w każdej wsi. Aquastatus pozwoli na oszczędzanie wody  na każdym polu, aby wody starczyło dla wszystkich na cały sezon.

Co to jest Aquastatus i z czego się składa? System składa się z jednostki centralnej (koordynator pola), zlokalizowanej najczęściej koło zaworów systemu nawodnieniowego w danym gospodarstwie. Jednostka centralna jest punktem dostępu dla rolnika lub właściciela działki, który łączy się z nim za pomocą aplikacji Android w smartfonie lub tablecie.

Jednostka centralna zbiera dane z pól, które są wysyłane przez umieszczone na polach czytniki, każdy odczytujący aktualną wilgotność gleby z dwóch podłączonych doń czujników, zakopanych w odległości 2m od siebie.

Schemat_Aquastatus_v2

Schemat systemu Aquastatus

Na podstawie odczytów wilgotności system Aquastatus liczy aktualny niedobór wody w glebie, zależny od gatunku gleby i rodzaju rośliny uprawnej, oraz oblicza zalecenie nawodnienia do optymalnej dla danej rośliny wilgotności. Ważne jest, aby optymalna wilgotność została dobrana ściśle do rośliny uprawnej – zapewnia to dobre warunki bytowe roślin, brak stresów wodnych a przez to zwiększenie plonu przy jednoczesnej maksymalizacji jego jakości.

Instalacja jest bardzo prosta i każdy może sobie z nią poradzić w oparciu o instrukcję i filmy dostępne na stronie Aquastatusa – tutaj.

Aquastatus zawiera również ostrzeżenia, kiedy wilgotność spada do niebezpiecznego dla rośliny poziomu. Pierwszy alert „sucho!” wskazuje na spadek wilgotności, który wpływa już na plon. Alert „bardzo sucho!!” wskazuje już na bardzo niebezpieczny spadek wilgotności bliski punktowi trwałego więdnięcia, kiedy roślina może umrzeć. Nie należy dopuszczać do przesuszania gleby poniżej wartości wskazanej przez alerty Aquastatus.

System jest ciągle udoskonalany i rozwijany. Nowe wersje systemu można sobie ściągać za darmo ze strony Aquastatusa. W przyszłości skupimy się na wprowadzeniu automatyzacji pracy zaworów i dostępie internetowym.